SPOSÓB NA SUKCES ASTRONAUTÓW Z NASA

SPOSÓB NA SUKCES ASTRONAUTÓW Z NASA

Produkty marki VELCRO® na Księżycu

Marka VELCRO® jest jedną z niewielu firm, które mogą powiedzieć, że 20 lipca 1969 r. były obecne na miejscu, gdy ludzkość po raz pierwszy stanęła na Księżycu. Zapięcia VELCRO® odegrały nieodzowną rolę w tym historycznym wydarzeniu.

NASA wielokrotnie zwracała się do firmy Velcro Companies z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie szerokiej gamy rzepów, które mogłyby rozwiązać określone problemy związane z podróżami kosmicznymi i pomóc w pomyślnej realizacji prawdopodobnie jednej z najbardziej doniosłych misji w historii ludzkości.

NASA wykorzystała trwałość, niezawodność, wytrzymałość i wszechstronność zapięć VELCRO®, aby pomóc w rozwiązaniu niektórych wyzwań inżynieryjnych związanych z podróżami kosmicznymi, takich jak ekstremalne warunki, zerowa grawitacja, ograniczona sprawność ruchowa w skafandrach kosmicznych i wiele innych niewiadomych.

Inżynierowie NASA w pierwszej kolejności wybierali rzepy VELCRO® przy projektowaniu sprzętu przeznaczonego do użytku w przestrzeni kosmicznej. Produkty marki VELCRO® były odporne na korozję, trwałe i elastyczne. Mogły być wykorzystywane do wspierania astronautów na orbicie i podłączania niezbędnego sprzętu do zewnętrznych części statków kosmicznych NASA.

Rzepy VELCRO® pokryły około 3300 cali kwadratowych powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej modułów dowodzenia i księżycowych Apollo 11. Ich zastosowania, z których część została określona przez samych astronautów misji, obejmowały:

  • Osłony termiczne,
  • Mocowanie przyrządów do kombinezonów kosmicznych,
  • Mocowanie stóp astronautów w butach,
  • Paski do zegarków,
  • Rurki do karmienia,
  • Przechowywanie aparatów oddechowych,
  • Bezpieczne i uporządkowane przechowywanie przyrządów i narzędzi wewnątrz statku kosmicznego,
  • Zabezpieczanie sprzętu fotograficznego,
  • Naklejane haczyki do drapania się po nosie wewnątrz hełmów.

Astronauci NASA znaleźli sprytne zastosowania dla produktów marki VELCRO®.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wielokrotnie zwracała się do firmy Velcro Companies o pomoc w rozwiązaniu szerokiego zakresu wyzwań inżynieryjnych związanych z podróżami kosmicznymi, w tym niebezpieczeństw związanych z nieważkością.

Wiele z przyrządów NASA, w których zastosowano zapięcia VELCRO®, znajduje się na wystawie w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. Zegarek na rękę z paskiem VELCRO®, noszony przez dowódcę NASA Davida Scotta podczas spaceru po Księżycu w 1972 r., został niedawno sprzedany na aukcji za ponad 1,3 miliona dolarów.

Oryginalne, odporne na zakleszczenia zapięcia stosowane w podróżach kosmicznych były lekkie i elastyczne, dzięki czemu astronauci mogli zabezpieczać najważniejsze przedmioty w modułach kosmicznych w warunkach zerowej grawitacji.

Wielu astronautów NASA polubiło niezawodność i elastyczność produktów marki VELCRO®, włączając je do rutynowych czynności wykonywanych na statkach kosmicznych.

Niektórzy astronauci NASA zamocowali taśmę z rzepem VELCRO® w swoich hełmach, aby móc drapać się po nosie podczas pobytu w przestrzeni kosmicznej, a inni grali rzutkami z końcówkami wykonanymi z rzepów, a nie, jak to zwykle ma miejsce, metalu.

Zapięcia VELCRO® były szeroko stosowane do zabezpieczania najważniejszego sprzętu naukowego w modułach dowodzenia i księżycowych, a także w łazikach.

Niemalże wszystkie przedmioty w statku kosmicznym Apollo 11 miały zapięcia marki VELCRO®, które umożliwiły astronautom zabezpieczenie przyrządów (a nawet takich przedmiotów jak przybory do pisania i torby z jedzeniem), tak aby nie odleciały.

About Velcro Companies


Kim jesteśmy?

Jesteśmy wynalazcami zapięcia na rzepy. Nasze oryginalne myślenie ORIGINAL THINKING inspiruje nas do dziś, gdy kwestionujemy dotychczasowe metody działania, aby znaleźć najlepszy sposób rozwiązywania problemów.

Czytaj więcej

Takie same sprawdzone w przestrzeni kosmicznej zapięcia VELCRO® są do dziś godne zaufania, ponieważ dostarczają rozwiązań, pomagając klientom w wypełnianiu swoich codziennych zadań – od wieszania po porządkowanie.

Dowiedz się więcej o nas

Looks like you’re using an unsupported browser. For the best experience, the latest versions of Chrome, Safari, Edge, and Firefox are all recommended.