See content specific to your location.
Continue

SPOSÓB NA SUKCES ASTRONAUTÓW Z NASA

SPOSÓB NA SUKCES ASTRONAUTÓW Z NASA

Produkty marki VELCRO® na Księżycu

Marka VELCRO® jest jedną z niewielu firm, które mogą powiedzieć, że 20 lipca 1969 r. były obecne na miejscu, gdy ludzkość po raz pierwszy stanęła na Księżycu. Zapięcia VELCRO® odegrały nieodzowną rolę w tym historycznym wydarzeniu.

NASA wielokrotnie zwracała się do firmy Velcro Companies z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie szerokiej gamy rzepów, które mogłyby rozwiązać określone problemy związane z podróżami kosmicznymi i pomóc w pomyślnej realizacji prawdopodobnie jednej z najbardziej doniosłych misji w historii ludzkości.

NASA wykorzystała trwałość, niezawodność, wytrzymałość i wszechstronność zapięć VELCRO®, aby pomóc w rozwiązaniu niektórych wyzwań inżynieryjnych związanych z podróżami kosmicznymi, takich jak ekstremalne warunki, zerowa grawitacja, ograniczona sprawność ruchowa w skafandrach kosmicznych i wiele innych niewiadomych.

Inżynierowie NASA w pierwszej kolejności wybierali rzepy VELCRO® przy projektowaniu sprzętu przeznaczonego do użytku w przestrzeni kosmicznej. Produkty marki VELCRO® były odporne na korozję, trwałe i elastyczne. Mogły być wykorzystywane do wspierania astronautów na orbicie i podłączania niezbędnego sprzętu do zewnętrznych części statków kosmicznych NASA.

Rzepy VELCRO® pokryły około 3300 cali kwadratowych powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej modułów dowodzenia i księżycowych Apollo 11. Ich zastosowania, z których część została określona przez samych astronautów misji, obejmowały:

  • Osłony termiczne,
  • Mocowanie przyrządów do kombinezonów kosmicznych,
  • Mocowanie stóp astronautów w butach,
  • Paski do zegarków,
  • Rurki do karmienia,
  • Przechowywanie aparatów oddechowych,
  • Bezpieczne i uporządkowane przechowywanie przyrządów i narzędzi wewnątrz statku kosmicznego,
  • Zabezpieczanie sprzętu fotograficznego,
  • Naklejane haczyki do drapania się po nosie wewnątrz hełmów.

Astronauci NASA znaleźli sprytne zastosowania dla produktów marki VELCRO®.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wielokrotnie zwracała się do firmy Velcro Companies o pomoc w rozwiązaniu szerokiego zakresu wyzwań inżynieryjnych związanych z podróżami kosmicznymi, w tym niebezpieczeństw związanych z nieważkością.

Wiele z przyrządów NASA, w których zastosowano zapięcia VELCRO®, znajduje się na wystawie w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. Zegarek na rękę z paskiem VELCRO®, noszony przez dowódcę NASA Davida Scotta podczas spaceru po Księżycu w 1972 r., został niedawno sprzedany na aukcji za ponad 1,3 miliona dolarów.

Oryginalne, odporne na zakleszczenia zapięcia stosowane w podróżach kosmicznych były lekkie i elastyczne, dzięki czemu astronauci mogli zabezpieczać najważniejsze przedmioty w modułach kosmicznych w warunkach zerowej grawitacji.

Wielu astronautów NASA polubiło niezawodność i elastyczność produktów marki VELCRO®, włączając je do rutynowych czynności wykonywanych na statkach kosmicznych.

Niektórzy astronauci NASA zamocowali taśmę z rzepem VELCRO® w swoich hełmach, aby móc drapać się po nosie podczas pobytu w przestrzeni kosmicznej, a inni grali rzutkami z końcówkami wykonanymi z rzepów, a nie, jak to zwykle ma miejsce, metalu.

Zapięcia VELCRO® były szeroko stosowane do zabezpieczania najważniejszego sprzętu naukowego w modułach dowodzenia i księżycowych, a także w łazikach.

Niemalże wszystkie przedmioty w statku kosmicznym Apollo 11 miały zapięcia marki VELCRO®, które umożliwiły astronautom zabezpieczenie przyrządów (a nawet takich przedmiotów jak przybory do pisania i torby z jedzeniem), tak aby nie odleciały.

About Velcro Companies


Kim jesteśmy?

Jesteśmy wynalazcami zapięcia na rzepy. Nasze oryginalne myślenie ORIGINAL THINKING® inspiruje nas do dziś, gdy kwestionujemy dotychczasowe metody działania, aby znaleźć najlepszy sposób rozwiązywania problemów.

Czytaj więcej

Takie same sprawdzone w przestrzeni kosmicznej zapięcia VELCRO® są do dziś godne zaufania, ponieważ dostarczają rozwiązań, pomagając klientom w wypełnianiu swoich codziennych zadań – od wieszania po porządkowanie.

Dowiedz się więcej o nas