See content specific to your location.
Continue

NASZA HISTORIA

NASZA HISTORIA

Zmieniamy świat

Produkty marki VELCRO® są rozpoznawane i doceniane na całym świecie. Wykorzystuje się je do przyklejania, mocowania i zabezpieczania niemal wszystkiego. Tym, co je wyróżnia, jest charakterystyczny i zapewniający o pewności mocowania dźwięk.

W dzisiejszych czasach rzepy stosuje się wszędzie. Wszystko zaczęło się od pomysłu, który stał się rewolucją w dziedzinie zapięć, zrodzoną z oryginalnego myślenia ORIGINAL THINKING® i niesłabnącej ciekawości.

Niespodziewana inspiracja

W 1941 r. szwajcarskiego inżyniera i wynalazcę George’a de Mestrala zaintrygowały rzepy łopianu, które przyczepiły się do sierści jego psa, gdy mijali te wyjątkowe rośliny podczas pieszej wędrówki.

Historia de las Compañías Velcro

Po dostrzeżeniu potencjału wyjątkowej zdolności do mocowania setek mikroskopijnych „haczyków” łopianu de Mestral niestrudzenie pracował nad opracowaniem procesu, który pozwoliłby przełożyć przyczepność łopianu na tekstylia i stworzyć to, co dziś nazywamy zapięciem na rzep.

Opracowanie materiału, który odzwierciedlałby takie haczykowate zakończenia okazało się trudne, ale de Mestral był zdeterminowany. Podczas eksperymentowania z różnymi tkaninami w Lyonie we Francji natknął się na nić nylonową. Nylon miał idealne właściwości – trwałość i możliwość „zapamiętywania” kształtu – aby zapewnić mocne i trwałe połączenie potrzebne do stworzenia rewolucyjnego zapięcia.

O ile tkaninę z pętelkami można było wyprodukować stosunkowo łatwo, o tyle tkanina z haczykami okazała się trudniejsza do zrealizowania. George de Mestral jednak wynalazł urządzenie w oparciu o golarkę fryzjerską, które było w stanie wycinać łatwe do wykonania pętelki, zamieniając je w haczyki.

George de Mestral nazwał swoją firmę Velcro Companies, co stanowi połączenie francuskich słów „velour” (aksamit) i „crochet” (haczyk).

Ewolucja z biegiem lat

Zapięcia VELCRO® początkowo łączące taśmy z pętelkami i z haczykami, a obecnie również haczyki z haczykami, są stosowane w szerokiej gamie produktów na całym świecie.

Dzięki zaawansowanym możliwościom produkcyjnym Velcro Companies może dostosować swoje zapięcia do unikalnych potrzeb każdego klienta. Rzepy marki VELCRO® są stosowane w branżach takich jak: konsumencka, obuwie i odzież, przemysł i budownictwo, medycyna, opakowania, higiena osobista i transport.

Zapięcia marki VELCRO® były nieodzowną częścią wyprawy NASA na Księżyc. Dowiedz się więcej o tym, jak firma Velcro Companies pomogła amerykańskim astronautom po raz pierwszy stanąć na Księżycu.

Nieustanne innowacje

Oryginalny rzep VELCRO®, który narodził się dzięki oryginalnemu myśleniu ORIGINAL THINKING® de Mestrala, jest prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem biomimikry w historii.

To samo oryginalne myślenie ORIGINAL THINKING® i niesłabnąca ciekawość wciąż nas inspirują.

Firma Velcro Companies ściśle współpracuje z czołowymi chemikami, inżynierami i naukowcami z całego świata w celu doskonalenia i wzbogacania istniejącego portfolio produktów oraz tworzenia nowych innowacji.

Możliwości zastosowania są tak nieograniczone, jak nasza wyobraźnia, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniach, badaniach i analizach, aby odnaleźć kolejną inspirację.

Dowiedz się więcej o nas